Jak wybrać wannę?

WANNY DO HYDROTERAPII – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią w swoim ośrodku rehabilitacji i wystarczającymi nakładami finansowymi, warto pomyśleć o wyposażeniu go w wanny do hydroterapii, by poszerzyć zakres swoich usług. Walorów tej dziedziny fizjoterapii nie musimy zachwalać – terapeutyczne właściwości wody wykorzystywane są od wielu lat i wciąż znane i cenione. Rodzajów sprzętu do hydroterapii na rynku jest obecnie naprawdę dużo i oferują one wiele możliwości terapii. Jednak jaki dobrać sprzęt, by móc się długo cieszyć nowym zakupem i nie przysporzyć sobie problemów? Postaramy się Państwu pomóc w kilku wskazówkach, na co trzeba zwrócić uwagę.

Przestrzeń

 

alt

 

Zanim zaczniemy myśleć nad wyborem wanny do hydroterapii, musimy oszacować, jaką przestrzeń jesteśmy w stanie przeznaczyć pod te urządzenia. Jeśli mamy  miejsce na kilka stanowisk i odpowiednie nakłady finansowe, warto zadecydować się na wannę do hydromasażu całego ciała oraz wirówki – wirówkę kończyn dolnych i wirówkę kończyn górnych. Jeśli jest to jedno duże pomieszczenie, możemy wydzielić boksy za pomocą parawanów medycznych przystosowanych do pomieszczeń z hydroterapią. Ciekawym uzupełnieniem bazy zabiegowej jest katedra natryskowa (katedra biczy szkockich) albo wanna czterokomorowa do kąpieli galwanicznych.

Jeśli przestrzeń mamy ograniczoną, a stawiamy bardziej na usługi SPA i Wellness to zdecydowanie bardziej sprawdzi nam się duża wanna do hydromasażu, ewentualnie dodatkowo katedra natryskowa. Natomiast pod kątem rehabilitacji warto pomyśleć przede wszystkim  o wannach do masażu wirowego kończyn górnych i dolnych, które są dodatkowo punktowane przez NFZ.

Innowacyjnym rozwiązaniem dla ośrodków, które nie mogą sobie pozwolić na wydzielenie miejsca na hydroterapię (lub jest to bardzo niewielka przestrzeń) oraz na remont w celu dostosowania instalacji wodno – kanalizacyjnej jest wirówka kończyn górnych i dolnych w jednym urządzeniu, które ma regulowaną wysokość i nie wymaga stałych przyłączy.

 

Wanny do hydroterapii – możliwości terapeutyczne

 

alt

 

Najprostszą i najtańszą wanną do terapii całego ciała będzie prosta wanna balneologiczna służąca do kąpieli borowinowych, solankowych, ziołowych itp., jak tutaj. Jeżeli natomiast możemy przeznaczyć na wannę więcej funduszy, warto zainwestować w wannę z wbudowanymi dyszami do hydromasażu. Im jest ich więcej, tym masaż będzie dokładniejszy. Powinny być one rozmieszczone tak, by masowały kark, plecy, nogi i stopy. Teraz już w wannach do hydroterapii w standardzie mamy możliwość regulacji natężenia strumieni wody. W wannach wyższej klasy istnieje możliwość wyboru włączenia jedynie konkretnej strefy masażu, dzięki czemu możemy się skupić na terapii poszczególnych części ciała.

Masaż staje się skuteczniejszy i przyjemniejszy, gdy wannę wzbogacimy również o dysze do masaażu perełkowego (powietrznego). Powietrze wtłaczane do wody dodatkowo masuje delikatnie skórę, zaopatrując ją w tlen i poprawiając w ten sposób krążenie krwi i limfy. Ozonoterapia, jako kolejna funkcja wanny, zwiększa efektywność masażu powietrznego, wzmacniając funkcję natleniania tkanek. Ozon posiada ponadto właściwości antyseptyczne – bakterio-, wiruso- oraz grzybobójcze. Wąż do masażu podwodnego to uzupełnienie możliwości terapeutycznych wanny, wymaga on jednak stałego obsługiwania podczas zabiegu przez terapeutę. Dzisiejsze wanny do hydroterapii oferują jeszcze inne dodatkowe funkcje, wzbogacające masaż, takie jak chromatoterapia (kolorowe punkty świetlne), magnetoterapiahydromasaż pulsacyjny (przerywany strumień wody). Wszystko co wybierzemy zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Pojemność urządzeń do hydroterapii

Pojemność użytkowa wanny do hydroterapii wiąże się z ponoszonymi przez nas kosztami na zużycie wody. Dlatego z jednej strony im mniejsza pojemność tym bardziej korzystnie, jednak nie idzie to w parze z ergonomią pacjenta. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest, gdy wnętrze wanny jest anatomicznie wyprofilowane, wtedy zapewnia nam to oszczędność kosztów i wygodę pacjenta.

Automatyzacja wanny / sterowanie

alt

 

Do sterowania wanną do hydroterapii mamy do wyboru system pneumatyczny lub elektroniczny. System pneumatyczny (ręczny) jest na pewno tańszy i prostszy, polega na włączaniu i wyłączaniu pompy za pomocą przycisku. Droższy elektroniczny system sterowania za pomocą panelu umieszczonego na wannie daje nam dużo więcej możliwości. Takie funkcje, jak: gotowe programy zabiegowe, możliwość ustawienia własnych, automatyczne napełnianie i opróżnianie wanny, pomiar temperatury wody nalewanej do wanny i pomiar temperatury wody w wannie, pomiar ciśnienia wody w instalacji do hydromasażu, wyłączanie urządzenia po upływie ustawionego czasu ułatwiają przeprowadzenie zabiegu i ograniczają obowiązki terapeuty. Ważne jest, żeby wyświetlacz, czy panel sterowania był czytelny, a wszystkie zawory były umiejscowione w zasięgu ręki osoby przeprowadzającej zabieg. Przy systemie elektronicznym mamy często wbudowany czujnik poziomu wody, dzięki czemu, gdy poziom wody nie pokrywa dysz wodnych, mechanizm wyłącza się, co zabezpiecza nas przed spaleniem pompy. Najnowszym rozwiązaniem jest komunikacja głosowa, którą posiadają wanny do hydroterapii z wyższej półki.

Bezpieczeństwo i wygoda pacjenta

 

alt

 

Bezpieczeństwo pacjenta to najważniejszy aspekt, gdy nie chcemy sobie przysporzyć problemów. Powierzchnia wanny do hydroterapii często jest śliska, wejście i wyjście z wanny niejednokrotnie stanowi problem, zwłaszcza dla osoby nie do końca sprawnej ruchowo lub osoby starszej. Dlatego bardzo ważne są wszelkie udogodnienia dla pacjenta, takie jak schodki do wanny, najlepiej z antypoślizgową powierzchnią, poręcze ułatwiające wejście i wyjście, uchwyty wbudowane w wannę. Dobrze jest, gdy wanna ma anatomicznie wyprofilowane wnętrze, np. zagłówek, odpowiednio pochylone oparcie pleców, podparcie stóp.

 

Wanny do hydroterapii – czyszczenie i dezynfekcja

Czyszczenie i dezynfekcja to zabiegi, które musimy powtarzać przy wannie medycznej codziennie, dlatego ważne jest, by były ułatwione w jak największym stopniu. Czyszczenie wanny wygodne jest, gdy jest ona wyposażona w prysznic do opłukiwania. Jeśli chodzi o dezynfekcję – wyróżniamy ręczną i automatyczną. Dezynfekcja ręczna polega na napełnieniu wanny wodą ze środkiem dezynfekującym, uruchomieniu systemu na kilkanaście minut po czym następuje odprowadzenie wody i osuszenie systemu do hydromasażu. Jednak coraz więcej wanien do hydroterapii posiada funkcję automatycznej dezynfekcji, gdzie cały proces jest zautomatyzowany. Wsparciem dla dezynfekcji jest funkcja ozonowania w wannie. Warto też sprawdzić, czy wanna posiada funkcję całkowitego odwadniania systemu do hydromasażu, by w czasie, gdy nie jest używana, nie zagnieździły się w nim grzyby, glony itp. Ciekawym rozwiązaniem jest dostępny w niektórych wannach rehabilitacyjnych i SPA elektromagnetyczny zmiękczacz wody, który zapobiega osadzaniu się kamienia w wannie. Nowością na rynku są wanny pokryte powłokami antybakteryjnymi.

Jakość czy cena

Wanna do hydroterapii to niemały wydatek. Jednak zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać, gdyż wanna taka ma posłużyć nam przez lata. Jakość materiałów, z których jest ona wykonana, zapewnia nam jej trwałość i estetyczny wygląd na długo. Przekłada się to też na zapewnienie bezpieczeństwa dla pacjenta i utrzymanie najwyższego poziomu higieny. Ważną kwestią jest również jakość podzespołów, z których została wykonana wanna, bo wanna do hydroterapii jest to element stałej zabudowy, a nie sprzęt elektryczny, który możemy spakować w pudełko i odesłać do naprawy. Tutaj każda usterka związana jest z koniecznością przyjazdu serwisu i szeregiem uciążliwych prac, często demontażem niektórych elementów, a przede wszystkim z przestojem w pracy wanny czyli kosztami utraconych korzyści. Decydując się więc na zakup produktu z tej półki cenowej, warto zainwestować w jakość, by móc później pewnie i bezpiecznie przyjmować pacjentów i czerpać korzyści z rozbudowanej bazy zabiegowej.